פורסם ב"ידיעות אחרונות", מוסף 24 שעות, 16.12.15
לחצו על התמונה להגדלה. הטקסט מופיע גם בתוך הפוסט

 

sar

במקביל לניכור הסוציולוגי המתאפיין ביחסים המתקיימים יותר ויותר בין מסכי טאץ' ואפליקציות כמו ווטסאפ, ממשיך לצבור תאוצה טרנד הסריגה, שמביא איתו תחושה חמימה ונוסטלגית.

יותר ויותר אמנים ומעצבים צעירים מאמצים את המוטיב, וברוח זו ניתן לראות ברחבי העולם תחנות אוטובוס, פסלים, ספסלי רחוב ועצים עליזים, כולם לבושים בבגדים סרוגים. המעצבת העכשווית המזוהה ביותר עם הטרנד היא פטרישיה אורקיולה, המנהלת כיום סטודיו סריגה במילאנו. מעצב בולט נוסף הוא האמן דייב קול שיצר מיצב סריגה ענק ומרשים של דגל ארצות הברית.

אבל איך שלא נחזיק את המסרגות, האלמנט שתפס אותנו יותר מכל בסצנת הסריגה העכשווית הם בתי החתולים שסורגת הסרגנית הישראלית נועה אסטרייכר, בעלת המותג "הסורגת לחתולים". אסטרייכר, שהחלה מסריגת כיסויים לכיסאות ושרפרפים, עלתה מהר מאוד על הקשר האסוציאטיבי בין חתול מפונק וכדור צמר והיא מציעה פריט סרוג ייחודי: בית לחתולים בהתאמה אישית. הבתים עשויים מחוטי טריקו, סרוגים בעבודת יד, על שלד ברזל חזק. והחתולים? "הם משוגעים על זה, במיוחד בחורף", מספרת המעצבת.

הבתים/מחבואים לחתולים מגיעים בשלל צבעים לבחירה. לא מעט בעלי חתולים לא מתאפקים – וקונים אפילו יותר ממקום מחבוא אחד, ומציבים אותם במספר מקומות בבית.

"הגעתי לסריגה אחרי ניסיונות בתחומי יצירה שונים כמו תכשיטים, קדרות ושיפוץ רהיטים. לא למדתי בשום מקום ולא לקחתי קורסים — לימדתי את עצמי", מספרת אסטרייכר. "את חוטי הטריקו גיליתי לאחרונה והתחלתי לסרוג סלסלות, שטיחים ושרשראות. סוג של תרפיה. בלילה, כשאני חוזרת מהעבודה, אני אוהבת לשבת מול המחשב, לראות סרט ולסרוג. זה מנקה את הראש ומרגיע. החיסרון היחיד — האצבעות כואבות".

ואיך הגעת לרעיון של בתים לחתולים?
"אומרים שההכרח הוא אבי ההמצאה. אז אחרי שאימצנו חתולה שמתי לב שיהיה טוב אם היא תוכל להתכרבל בתוך איזה שהוא מחבוא וישר עלה לי הרעיון של בית סרוג. עבדתי בשיטת ניסוי וטעייה, עד שהגעתי לשיטה משלי. כשראיתי באיזו מהירות החתולה שלי זינקה להתכרבל בתוך הבית שסרגתי לה, הבנתי שעליתי על משהו. חתולים אוהבים להיכנס ל'מחבוא', להרגיש כמו ציידים ולהיעלם כשמתחשק להם. חוטי הטריקו רכים ונעימים, החתולים אוהבים להשחיז עליהם את הציפורניים. אפשר לנקות את הבית עם שואב אבק, לחבוט בו עם מחבט שטיחים ולנגב עם מטלית לחה".

קולקציית הבתים הסרוגים לחתולים של נועה כוללת גם בית דו-קומתי לשני חתולים, והמחירים הם 300 שקלים לבית בודד ו-600 שקל לאיגלו כפול. הזמנות אפשר לבצע במייל noika.ost@gmail.com
ובדף הפייסבוק של "הסורגת לחתולים". https://www.facebook.com/noahasoreget

לכתבה המלאה: (קובץ PDF) סרוגים