ההתאהבות שלי בסוקולנטים טרם שככה, וגם העובדה שהם תפסו ממש מהר במרפסת שלי בהחלט מעודדת. בהתחלה ניסיתי לגדל אותם בתוך הבית, אבל רוצקי-פוצקי, החתולה שלנו, התאהבה בהם גם ולעסה אותם עד שלא היתה לי ברירה אלא להוציא אותם החוצה. בכל אופן, שרשרת החופשים והחגים שעברו עלינו אפשרו לי לקחת קצת זמן ולחזור להכין דברים יפים לבית (למרות שהחופש שלי היה זעיר וחלקי ביותר – בעיתון עובדים גם בחג ושבת!).

אז נזכרתי שכבר המון זמן תכננתי להכין עציץ קטן מספר ישן.

20160512_235949 (1)

כן, גם לי היה מאוד קשה לחשוב על חיתוך וגזירה של ספר, א-ב-ל מצאתי את הספר הספציפי הזה זרוק ברחוב ליד הפחים, כך שבלעדיי הוא היה מגיע לאשפה – ועדיף להיות עציץ מלהיות בזבל, לא? כך או כך, מדובר בספר ישן באנגלית, שאיש לא רצה בו עוד. והכריכה שלו היתה מושלמת למטרה שלשמה התכנסנו, וגם בצבע האהוב עליי – ירוק.

 1. מה צריך? 
 2. ספר בעובי 3 ס"מ לפחות, עם כריכה קשה
 3. דבק פלסטי, דבק יוהו או מוד פודג' – כל דבק נוזלי יעבוד. גם הכי פשוט.
 4. מכחול הכי פשוט, כזה שלא אכפת לכם להרוס עם דבק…
 5. סכין יפני רגיל או סכין מיוחדת לחיתוך נייר
 6. משטח ישר, רצוי עם איזשהו בידוד כדי לא לשרוט אותו (חתיכת קרטון שעליה תניחו את הספר, למשל)
 7. שקית ניילון
 8. 3-5 כפות אדמה (קחו מאחד העציצים, או שפשוט תשתמשו באדמה שבאה עם הסוקולנט)
 9. חופן זעיר של חצץ או חלוקי נחל מהסוג ששמים באקווריום
 10. 2-3 סוקולנטים קטנטנים, לא יותר, כי הם צריכים גם מקום לגדול

איך מתחילים?

 • שעה-שעתיים לפני, קחו את המכחול, טבלו אותו בדבק ומרחו על הדפים בספר הסגור. כלומר – מהצד. שימו לב – לא להדביק את הכריכה! רק את הדפים מהצדדים, כך שיידבקו קבוצות-קבוצות. זה יקל עליכם בשלב החיתוך, וימנע מהדפים להיקרע. לא להגזים עם הדבק, שכבה-שתיים לכל צד תספיק. תנו לזה להתייבש. זה לא אמור להפוך לחתיכה אחת, רק ליצור צ'אנקים של דפים מודבקים וקלים יותר לחיתוך.
 • אחרי הייבוש, פתחו את הכריכה ושרטטו עם טוש או עפרון ריבוע במרכז הדף הראשון, בגודל שבו תרצו את העציץ. שימו לב לא להגזים בגודל – השאירו שוליים נאים של 2-4 ס"מ מהצדדים. אם אתם פדנטים (בניגוד אליי) – השתמשו בסרגל. לי, ימות העולם, אין סרגל בבית. אלרגית אליו מכיתה ג'. יש לי פתק מהרופא.
 • מתחילים לחתוך עם הסכין על הסימון. זה החלק הכי מבאס והכי ארוך, אז קחו נשימה עמוקה. חתכו עמוק, ושלפו בכל פעם את קבוצת הריבועים שהתנתקו ממרכז הספר. קחו את הזמן, אל תתבאסו אם לא יוצא לכם בדיוק ישר, וגם אם נקרע לכם דף – אף אחד לא יגלה, כי בסוף מדביקים על זה את הכריכה… לי למשל יצא עקום לגמרי, ופאק איט. במילא יהיה בפנים עציץ עם צמח, חוץ ממנו – מי יידע? שימו לב – לא לחתוך את הכריכה התחתונה! כשאתם מגיעים לקבוצת הדפים האחרונה, האטו את הקצב כדי לא להרוס את הכריכה.
 • אחרי שסיימתם להיטרף מהחיתוך המונוטוני ויצרתם ריבוע שלם ריק בתוך הספר, זה הזמן למרוח דבק על הכריכות ולהדביק אותן למסה המרכזית של הדפים. אחרי הייבוש הקצר, הספר יהיה בלוק אחד שלם, עם חלל מרובע באמצע.
 • גזרו חתיכת ניילון שתהיה גדולה יותר מהריבוע החלול, והכניסו אותה לתוכו כך שהשוליים שלה יציצו.
 • מלאו את הריבוע המנויילן באדמה והכניסו לתוכה את הסוקולנטים. לא לצופף אותם יותר מדי, שלא יתפגרו.
 • פזרו על האדמה מסביב לשתילים מעט חלוקי נחל או חצץ. אם אין – זה גם בסדר. הם בעיקר ליופי.
 • השקייה: פעם בשבוע השקו מעט (עם בקבוק קטן) קרוב לבסיסי-השתילים. אפשר גם עם שפריצר מים. סוקולנטים לא צריכים הרבה מים – אבל הם צריכים המון שמש. אז צריך למקם את העציץ/ספר בחוץ, או לפחות בפינה מאוד שמשית וחמה בבית.
 • השוויצו לכל מי שמבקר אצלכם.
 • רוקנ'רול, ביצ'ז!

אז הנה מה שיצא לי:

20160512_235949 20160513_000302 20160512_235903

הנה לינקים לדוגמאות ומדריכים שמצאתי ברשת (לחיצה על התמונה תפתח לשונית חדשה)

apartmenttherapy.com
apartmenttherapy.com
diymaniacs.com
diymaniacs.com

לנטולי הרצון או היכולת לגנן צמחים – הנה אפשרות עם סוקולנטים מלאכותיים:

www.homedit.com
http://www.homedit.com