עציצים, אם לא ידעתם, הם דבר יקר. במשתלות, עשרה עציצים איכותיים אך פשוטים למראה יכולים לרושש את כיסיכם מ-300 שקלים ויותר, ובסכום כזה כבר היינו מזמינים גנן – לא? יש המון אופציות לגינון-מרפסת, כמו למשל עציצי "גרינבו" שמתלבשים על המעקה (ועוד אינספור חיקויים שקמו בעקבותיהם), וכמובן שגינון אנכי מומלץ וחוסך מקום. יש אפילו כיסי שתילה שנראים כמו אחלה רעיון. אבל… גרינבו יקרים וכיסי שתילה גם הם לא זולים ומצריכים תלייה חזקה שלא תעוף, ולמי יש כסף וכוח.

בתמונה: עציץ אקסטרים (מתוך הסרט "חנות קטנה ומטריפה"
בתמונה: עציץ אקסטרים (מתוך הסרט "חנות קטנה ומטריפה")

חוץ מזה, לא כל מה שנראה כמו עציץ הוא באמת עציץ. יפה ככל שיהיה – אם אין לו חור בתחתית, זה לא עציץ. זה סתם כלי דקורטיבי שייראה נחמד אבל יהרוג את הצמחים שלכם (כי אם אין חור בתחתית, המים מתרכזים למטה והשורשים, שנשארים לחים כל הזמן, נרקבים). אפשר להשתמש בכלים ללא חור בתחתיתם רק אם הושבתם בתוכם צמח שכבר נמצא בעציץ ואתם רק משקים מעט ושולפים אותו מדי פעם ומרוקנים את המים שהצטברו בתחתית הכלי החיצוני. לא מסובך. בעציצים ובאדניות פלסטיק צריך לזכור לנקב חורים (יש סימונים בחלק התחתון שלהן, מין שקעים/בליטות ששם צריך לתקוע מברג. אם קניתם את האדניות במשתלה, החבר'ה שעובדים בה יכולים לעשות את זה בשבילכם, ללא תשלום כמובן). יש גם מין "צלחות" פלסטיק כאלה שאפשר לקנות עם עציצי פלסטיק, ואז אפשר למזוג אליהן קצת מים ולהושיב את העציץ בתוכן. כך נמנעים מהשקיית יתר.

חוק יסוד להשקייה: האדמה בעציץ יבשה? תשקו. האדמה בעציץ עדיין לחה מההשקייה הקודמת? אל תשקו. באופן כללי, עדיף להשקות בערב בימי הקיץ כי בשעות היום המים מתאדים מהר והצמחים סתם סובלים במקום להתפנן.

אז מה ההבדל בין עציצים מחרס/קרמיקה לעציצים מפלסטיק? בעיקר הפאסון. נכון, עציצי חרס יציבים יותר ופחות נוטים להתהפך כשהצמח שבתוכם עושה "חנות קטנה ומטריפה" (ע"ע התמונה למעלה) ומכפיל את שטחו בן-לילה. מצד שני, הם כבדים בטירוף ויש להם נטייה להישבר מכל חבטה, והרבה יותר מבאס להחליף עציץ חרס שבור מאשר פשוט לשלוף צמח מעציץ פלסטיק ולתקוע אותו לעציץ פלסטיק אחר.

בקיצור – עציצי פלסטיק יכולים בהחלט לעשות את העבודה, והם אידיאליים לכל מה שקשור לתלייה מגובה (אל תנסו את זה עם עציצי חרס – הם יעופו לכם מהידיים ותגמרו עם עציץ שבור, רגל נפוחה ומרפסת מלאה פירורי אדמה).

אז מה עושים עם ערימת עציצי פלסטיק מכוערים, חומים/ירוקים? מייקאובר. הנה כמה וכמה רעיונות מעולים והצעות להפיכת עציציכם המנומנמים והעגומים לפיאסטה של צבע ואקשן. לחצו על כל אחת מהתמונות כדי להגיע להוראות (אם הן לא באנגלית – הדפדפן יציע לכם לתרגם) או לסרטון הדרכה (באנגלית).

1. עציצים סרוגים לאלוהים

מתוך je maintiendrai

 

מתוך MORALE FIBER

והנה כמה מהעציצים הסרוגים שלי:

כיסוי לעציצי חרס חבוטים וישנים. חוט טריקו ירוק
כיסוי לעציצי חרס חבוטים וישנים. חוט טריקו ירוק
כיסוי סרוג מחוט טריקו צהוב לעציץ פלסטיק מעפן
כיסוי סרוג מחוט טריקו צהוב לעציץ פלסטיק מעפן

צמר, צמר סינתטי, חוטי טריקו (ההעדפה שלי): הכל הולך. הבסיס לכל סריגה כזו הוא זהה: סורגים קערה, ופשוט ממשיכים להגביה את השוליים… תתחילו להרים את השוליים ברגע שהתחתית שסרגתם מגיעה לקוטר של תחתית העציץ. קחו בחשבון שחוטי טריקו הם אלסטיים ולכן גם כיסוי סרוג שנראה קטן מדי יכול להימתח לגודל הרצוי. צמר, לעומת זאת, לא נמתח ולכן כדאי אפילו לסרוג כיסוי רחב יותר מהמתוכנן – כדי שהעציץ אכן ייכנס לתוכו. מי שרוצה שוליים מתקפלים כמו בעציצים הירוקים שלי – פשוט תמשיכו לסרוג עד שנוצר עודף סריג, ואז תקפלו אותו כלפי חוץ כמו שמקפלים שרוול.
הנה סרטון הדרכה ברור. לא להיבהל – גם אני למדתי מסרטון כזה, ואם אני (בנאדם עם אפס סבלנות לתהליכים מורכבים) הצלחתי – גם אתם תצליחו. לא רואים סרטון? לחצו על הקישור

2. דבקים במטרה (פתרונות למי שלא סורג/ת)

עציץ מצופה סרט פאייטים עם גלאם מטורף, של hello lidy
עציץ מצופה סרט פאייטים עם גלאם מטורף, של hello lidy
עציץ מצופה חוטים של Why don't you make me

 

אותו עיקרון, אבל עם חבלים. מתוך House by Hoff

 

עציצים מצופים טקסטיל צבעוני, מתוך Lulu's

 

עוד עציץ מצופה בד, של Burkatron

 

3. עצצו זאת בעצמכם

עציץ בצורת אננס מחימר/דאס שמתייבש באוויר (ללא שריפה בתנור), של Lines across

 

ואפשר פשוט לקנות עציץ צהוב ולצבוע עליו פסים לבנים… של At home in love

 

ואם אתם מטורפים לגמרי (או שיש לכם סבלנות של פיל וכוח רצון של מתעמלת ממזרח גרמניה), תעשו עציץ אננס לבד מאוריגמי:

זהירות, אמנם יש תמונות – אבל ההוראות בצרפתית…