גינון אנכי (vertical gardening) הוא פתרון מעולה למי שמאוד רוצה ירוק בעיניים אבל אין לו מספיק מרחב כדי לשתול ולהתפרע. בדירה הקודמת-קודמת שלי היתה חצר ענקית ולמשך כמה שנים גיננתי שם בהצלחה מרובה, עד שהגעתי למסקנה שזה לא משתלם – בעיקר כי הייתי היחידה מבין 3 שותפות שקונה שתילים ומשקה ועובדת ומגרפת וגוזמת. ומים זה יקר. וגם העישוב של הסרפדים גמר אותי.

בכל אופן, בדירתנו השכורה הנוכחית יש שתי מרפסות נהדרות שממש משוועות לקצת ירק. שיטוט בפינטרסט הבהיר לי שגינון אנכי זה ה-דבר שכדאי להיכנס אליו. כבר מראש ידעתי שאין לי זמן ו/או כוח להתעסק עם נגרות וניסור, ולכן פסלתי את האופציה המקסימה הזו (לחיצה על התמונה תוביל אתכם לעמוד ההוראות):

ידעתי גם שאין לי זמן ו/או כוח להתחיל לטנף את כל הבית באדמה, אז ויתרתי על האופציה המושלמת הזו (לחיצה על התמונה תוביל להוראות):

מה כן רציתי לעשות? את זה:

FXE0BWUHGH70UCZ.MEDIUM

 

כמובן שתוכניות לחוד ומציאות לחוד, ומצאתי את עצמי בטמבוריה מנהלת את הדיאלוג הבא:

אני: בוקר טוב. אני צריכה בבקשה 20 ווים (וו ברבים) גדולים.
טמבוריסט: הנה.
אני: תודה. ו10 אזיקונים, הכי ארוכים שיש.
טמבוריסט: כאלה?
אני: מצוין. וחוט קשירה עבה וחזק, מניילון.
טמבוריסט: תגידי, את הולכת לחטוף מישהו?
אני: עכשיו כשאתה מזכיר את זה…

************

איך שלא יהיה, שילבתי בין כל המתודות (חוטים, תלייה באמצעות וו) ואז הבנתי שעם הרוח שיש לנו במרפסת יש סיכוי שכל הקונסטרוקציה לא תחזיק, אז גם קשרתי את הפלטות/רפסודות למעקה (בתקווה שהמעקה יחזיק. בכל זאת, בניין מ-1930) עם חוט קשירה חזק, וגם נטלתי פטיש ומסמרים ואשכרה מיסמרתי את העציצים (עשויים מפלסטיק כמובן) לפלטות. 2 מסמרים לעציץ. יצא בסדר. בטח כשהפרחים והשיחים יתחילו לשגשג זה ייראה יותר דקורטיבי. אבל הכי חשוב – הפלמינגו!

11657459_10153568707389059_1675404060_n 11696812_10153568707459059_1851461811_n

אז איפה ומה ואיך?
פלטות/רפסודות סוחבים מכל אתר שיפוצים/בנייה שנקרה בדרככם. פשוט קחו ולכו. מומלץ לצאת לציד בערב, כשהפועלים והקבלן כבר הלכו…(מוהאהאהא). זהירות ממסמרים ומשבבי עץ חדים. כמו שהיינו סוחבים לל"ג בעומר? אותו דבר. רק למטרה טובה.

את השתילים והעציצים קניתי במשתלה הכי זולה וטובה בתל אביב – ברחוב השומרון. זה הרחוב שבו קו חמש פונה שמאלה מדרך מנחם בגין לכיוון התחנה המרכזית – ממש בשוק נווה שאנן. יש שם שתי משתלות, שימו לב: אחת גדולה (קרובה יותר לצומת של מנחם בגין) שבה נראה כאילו יש יותר מבחר אבל הם ממש יקרים ובעיקר עושים מחיר "לפי הפרצוף" של הלקוח…לא כדאי. ממש צמוד אליה, בדיוק איפה שהעמוד של התחנה של קו 5, יש משתלה קטנטונת. אל תתנו לזה להטעות אתכם. היא מעולה. יש שם בחור שיודע בדיוק מה הוא עושה, והשתילים? נפלאים, במחירים שבין 2.5 שקלים ל-10 שקלים. רוב הפרחים לקיץ הם בין 2-4 ש"ח. קנו אצלו גם אדמה (2 שקים של עשרה ליטר יעלו לכם 30 ש"ח). יש לו מבחר של עציצים וזרעים ושווה מאוד להתייעץ איתו לגבי המה והאיך. גם את האדניות עצמן אפשר לקנות אצלו, יש מבחר יפה.

אם תבחרו בכל אחת מהאופציות שוויתרתי עליהן, למעלה, בלחיצה על התמונות תוכלו להגיע לדף הוראות מפורט (באנגלית), עם צילומים והדרכה.

אני, כמו שהבנתם, חיפפתי. פטיש ומסמרים וחוט קשירה…יצאתי וואחשית. אבל בסוף זה נראה נחמד, לא?